Ageless

AGELESS (WELL-AGEING) NEDİR?

Ageless, yaşlanmayan, anti-aging, yaşlanmaya karşı ya da sağlıklı yaşlanma anlamında da kullanılmaktadır. Yaşa bağımlı olarak ortaya çıkan fonksiyon bozuklukları, rahatsızlıklar ve hastalıkların erken tanısı, tedavisi ve geriye döndürülmesi temeline dayanan ve bunun için ileri bilimsel teknoloji ile birlikte günümüzde artık doğu-batı tıbbı “entegrasyonu” ile oluşturulmuş özel bir tıp dalıdır.

Hafıza ve algıyı güçlendirmek, uykuyu ve enerji harcama seviyesini yeniden düzenlemek;  vücuttaki yağ kitlesini azaltıp kas kütlesini ve kemik gücünü artırmak, cinsel gücün yeniden kazanılmasını sağlamak, kalp-damar sistemini düzenleyip şeker ve kolesterolü dengelemek, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak, yaşlılık ile zayıflayan cildi toparlayıp elastikiyetini artırmak ve vücut hatlarını güzelleştirmek, kişinin zinde, sağlıklı ve mutlu “ol”masını sağlamak tedavi prensiplerini oluşturur.

İnsan ve birey olarak hepimiz, ancak yaşadığımız çevreyle birlikte sağlıklı olabiliriz.Nasıl ki toplumun sağlıklı olması için bireylerin ve “aile”nin sağlığı önemlidir.Kişisel sağlığımız için de bu kural geçerlidir. Sadece her molekülümüzün/hücremizin dengeli çalışması, yani fiziksel değil; zihinsel ve ruhsal dengemiz ve uyumumuz ile sağlıklı “ol”abilir ve koruyabiliriz.

Tamamlayıcı (Entegratif) Tıp açısından sağlığa bakarsak iyi hekim, hastalığı değil hastayı/bireyi bir bütün olarak ele alırken, ona kendi doktoru “ol”mayı da öğretendir.

Kötü şehirleşme, sağlıksız konutlar, genetik yatkınlığımız, sosyoekonomik yetersizlikler gibi herzaman kontrol edemeyeceğimiz faktörlere rağmen, elektromanyetik kirlilikten, endokrin bozuculardan korunarak, doğru beslenme, yeterince su içme ve egzersiz alışkanlıkları kazanarak, uykumuzu düzenleyerek, stresle başaçıkmayı öğrenerek ve ; ailemiz içinde dengeli, mutlu bir iletişim ve beraberlikle “iyilik” halimizi koruyabiliriz.

 

DAHA SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Günümüz teknolojik yenilikleriyle beraber modern tıp, mekanikleşen bir anlayış ve “check up” programları ile bireyi “tamir edilmeye mahkum bir makine” olarak ele almaktadır. Bu programlarda da hernedense insanımızın %70’i düzenli ve yoğun ilaç almaya yönlendirilmektedir.Tansiyon, lipid ve kolesterol düşürücü ilaçları kullananlar, “yaşam biçimi, egzersiz ve doğru beslenmenin” zaten bu sağlık sorunlarını kolayca çözeceğini biliyorlar mı?

Sağlıklı Yaşayarak Yaşlanmak Mümkün!

Hipokrat, Geleneksel Çin Tıbbı,Uygur Türkleri Kaynakları, Lokman hekim ve İbn-i Sina benzer tavsiyelerde bulunuyor: Genç, güçlü ve sağlıklı kalmanın yolu belli, az yemek ve sade ve huzurlu yaşam. Aslında insanoğlu binlerce yıldır sonsuz hayatın mümkün olup olmadığını araştırıyor. Anadolu masallarındaki “Ab-ı Hayat” suyu bu arayışların bir göstergesi.

Anadolu’da tıbbın babası olarak bilinen Lokman hekimin “sonsuz hayatı”nın ya da “ab-ı hayat”ın ipuçlarını henüz bulduğumuz milenyumda, artık en azından “anti-aging” dediğimiz “sağlıklı yaşlanma” konusunu daha geniş bir bakış açısıyla tartışabiliyoruz.
Yaşlanma, insanın normal bedensel ve ruhsal işlevlerinin, giderek azalması ve zarar görebilirliğinin artması anlamına geliyor. Hızı ve yoğunluğuysa herkeste aynı olmuyor; yani nüfus cüzdanıyla doğrudan bir alakası yok.Çok değişik faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir olgu. Bilinen tek şey, yaşlanmanın sonsuza dek önlenebilmesinin tıbben mümkün olmadığı. Ne var ki yaşlanmak artık geciktirilebiliyor. Ayrıca ” well-ageing” diye bir kavram da tıp literatürüne girmiş durumda.

Hangi yaşta olursak olalım sağlıklı yaşamak ve yaşlanmak için nereden başlamalıyız? Nelere dikkat etmeli, neleri yemeli veya yememeli; spor ve egzersizlerimiz nasıl olmalı kısaca nasıl yaşamalıyız?

Sadece bunlar yeterli mi? Yoksa bazı tedavilere ihtiyacımız var mı?Ya çoğumuzun kullandığı vitamin hapları ne olacak? Alternatif olarak doğal yöntemlerden faydalanabilir miyiz?

Anti-aging bir moda olarak algılanmamalıdır. Ageless tıbbının amacı, kişiye gençlik enerjisini yeniden kazandırıp daha sağlıklı, kaliteli ve uzun bir yaşam sağlamaktır.Kaliteli ya da başka bir deyişle “sağlıklı” yaşlanmanın öncelikli koşulu ise, hücre ve organlarda olabilecek zararların vakit geçirilmeden önlenmesidir. Yani daha hastalık ortaya çıkmadan, hasar oluşturabilecek durumları fark ederek koruyucu hekimlik uygulamasıdır. Ayrıca, tedavi yaklaşımında, modern tıp uygulamaları yanında tamamlayıcı tıp yöntemleri de kullanılmalıdır.

Meslek hayatımın 26. yılında daha güzele ulaşmanın ötesinde, “daha sağlıklı ve mutlu bir birey” olmanın metodolojisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Gelin sağlıklı ve sizin için ideal olana birlikte karar verelim. Gelin “Geleneksel Çin Tıbbı’ndan Refleksoloji’ye; hiperbarik oksijen tedavisinden hipnoza” kadar size özel çözümler üretelim.

Günlük temponuz eskisi kadar yoğun olmamasına rağmen günün sonunda aşırı bitkinlik ve tükenmişlik mi hissediyorsunuz?”

Hemen uykuya dalamıyor, kesintisiz ve dingin bir uykunun özlemini mi çekiyorsunuz?”

Cildinizin elastikiyetini yitirip gevşediğini, kaslarınızın sarktığını mı hissediyorsunuz?”

Yüzünüzdeki kırışıklıkların arttığını ve cildinizin incelip kuruduğunu mu düşünüyor sunuz?”

Egzersiz toleransınız da azalma mı hissetmeye başladınız?”

Daha kolay sinirleniyor ve sakinleşmekte zorlanıyor musunuz?”

Libidonuz (cinsel arzunuz) azaldı mı?”

Eğer bu sorulardan bazılarına “evet” cevabı veriyorsanız, gelin “ageless programlarımıza” katılın. Bu programlarımızla, yaşlanmayı hızlandırıcı sağlık sorunlarından (hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol-lipid yüksekliği, osteoporoz vb) ve kronik enfeksiyonlar veya romatizmal hastalıklardan korunarak yıpranma süreçlerini geciktirebilir, erteleyebilir ve sonuç olarak daha dinamik, dengeli ve sağlıklı bir hayatı kucaklayabilirsiniz.