Sualtı ve Hiperbarik Tıp

yasemin

Kimler Dalabilir?
Orta kulak içine su girmesine yol açacak enfeksiyona, sıcak-soğuk uyarana bağlı vertigoya (baş dönmesi) neden olabilecek timpanik membran perforasyonu (kulak zarı yırtılması 3-4 haftada iyileşebilirse dalabilir), havalandırma tüpleri gibi durumlar dalışa kontrendikedir.
Devamı >


Dalış Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dalış sonrası uçuş yapılacaksa (hipobarik –irtifa-şartlara maruz kalınacaksa)
“Undersea and Hyperbaric Medical Society” (UHMS) ve “Divers Alert Network” (DAN) kuralarına göre : (http://www.diversalertnetwork.org/medical/ http://www.uhms.org/)
Devamı >


Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

Hiperbarik oksijenasyon, tamamen kapalı bir basınç odasına alınan hastanın, 1 atmosferden (760 mmHg=1ATA=1BAR) daha yüksek basınçta, aralıklı olarak %100 oksijen soluduğu noninvaziv, medikal bir tedavi yöntemidir.                                                        
Devamı >


Spor Hekimliğinde Hiperbarik Oksijen Tedavisinin Rolü

Son yıllarda USA’de, gerek “profesyonel” gerekse “üniversite sporcuları”nda Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) kullanımı yaygınlaşmaktadır.
Oksijenin aerobik enerji metabolizmasındaki önemi göz önüne alındığında bunun sebebi rahatça kavranabilir. Özellikle kas ve tendon kontüzyonları (sıyrıklar, yaralanmalar), ayak bileğindeki zorlanma ve yırtılmalar ile kas yorgunluğu ve zorlanmalarında HBOT’den sıkça faydalanıldığını biliyoruz.
Devamı >