Su Jok Terapi

sujok_clip_image001sujok_clip_image002sujok_clip_image003

 

Su Jok (SU ÇOK okunur), Güney Koreli Prof. Dr. Park Jae Woo tarafından geleneksel akupunktur  yöntemlerine katkıda bulunmak amacı ile geliştirilmiş bir doğal sağlık yöntemidir.
Korece’de Su “el”, Jok ise “ayak” demektir. Dolayısıyla, bu metotta sağlık için el ve ayaktaki akupunktur noktaları uyarılır.

sujok_clip_image004

“Benzerlik prensibi=Correspondence” esasına göre, el ve ayaklar insan vücudunun minyatürü olup, üzerlerinde vücudun çeşitli organlarına tekabül eden noktaları barındırmaktadır.
Su Jok yaklaşımında, “Refleksoloji”de de olduğu gibi, ellerin ve ayakların bedenimizin küçük ancak gerçek bir aynası olduğunu görürüz.
Bu bakışla, el ve ayaktaki başparmak, bedenimizdeki başımıza tekabül eder.
Bunun ötesinde, elde avuç, ayakta taban ve 5 parmak vardır. Tıpkı gövdemizden uzanan kollar ve bacaklarımız gibi; her parmakta boğumlar mevcuttur; tıpkı kol ve bacaklarımızın üç bölümden, baş ve boynumuzun ise 2 bölümden oluştuğu gibi. Böylece, görsel olarak bile el ve ayak ile bedenimiz arasındaki benzerlikleri ilk bakışta keşfetmek zor değildir.
Normal işlevlerinin ötesinde, eller ve ayaklarda tüm bedenimizdeki rahatsızlıkları iyileştirecek muhteşem bir “sibernetik iletişim ağı” fonksiyonu da bulunmaktadır.  El ve ayak akupunktur noktalarının prensiplerini anlamak, gerek kişisel, gerekse aile sağlığı için etkili bir şifa aracı oluşturur.
sujok_clip_image007

Ayrıca eller ve ayaklarda, bedenimizin enerji sisteminin ve ona bağlı meridyenlerin de minyatür aynaları bulunmaktadır. Herhangi bir rahatsızlık, insan bedenindeki enerji dengesinin bozulmasıyla ortaya çıktığına göre, enerji sistemimizi uyarıcı noktalar üzerinde çalışmak, hem koruyucu, hem de iyileştirici etkiler yaratır.
Su Jok Terapi çeşitli doğal sağlık yöntemlerinin bir sentezi olup “kendisine özgü” felsefi prensipler üzerine kurulmuştur. Bu sistemin sadeliği sayesinde, uygulama çok kolaylaşmıştır ve özel aletler kullanmak gerekmez. Doğal uyarıcılarla (tohumlar, dikenler, küçük taşlar gibi) veyaakupressör ile amaca ulaşılabilir. Ancak yine de akupunktur iğneleri ile daha hızlı ve etkili sonuç aldığımı ifade etmek isterim.
sujok_clip_image006 sujok_clip_image008 sujok_clip_image005

Tabii ki herkesin kendi kendisini iyileştirmek için basit şifa yöntemleri öğrenme ve uygulamaya hakkı vardır. Refleksoloji gibi “Su Jok Terapisi” de aslında buna imkan sağlayacak tedavi metodları içinde düşünülebilir.
Bununla beraber, insanlarımızın hekimlerimiz vasıtasıyle şifa” arama yaklaşımını korumaları, giderek artan farklı mesleklerden meraklıların “tamamlayıcı ya da alternatif tıp adı altındaki (bitkisel tedaviler, hipnoz, refleksoloji, akupunktur, su jok gibi” uygulamaları sırasındaki yan etkilerden-komplikasyonlardan-tedavinin etkisiz kalmasından- korunmalarını sağlayacaktır.
Su Çok , akupunkturun uygulandığı hastalıklarda tek başına ya da  gerektiğinde kulak ve vücut akupunkturuyla kombine bir tedavi metodu olarak uygulanabilir.

Sağlık ve Sevgiyle kalın efendim,

 

Ani işitme kayıplarında Akupunktur, Su-Jok ve Nöral Terapi
Örnek Vaka Fasyal Paralizi