İridolojik Teşhis

İRİDOLOJİ (IRIS DIAGNOSIS) NEDİR ?

Gözlerimiz, vücudumuzun haritasıdır. İris, organlarımızın ve vücudumuzdaki sistemlerin spesifik bir (grafik olarak) temsil bölgesidir.

Refleksoloji’de ayaklarımız ve ellerimiz nasıl bir harita ise, gözlerimiz (iris) de organlarımızı temsil eden alanlara sahiptir.

Refleksolog, nasıl ayakları, Nogier nasıl kulağı teşhiste kullanıyorsa, İridolog da “Braille” gibi gözleri okur ve teşhisini söyler.

İridolog, insan gözünde daha derinlere bakar; oftalmologdan biraz daha farklı inceler. İrisin “dilini” öğrenmek için çalışırken, insanı detaylı bir şekilde muayene de ederek sonuçları karşılaştırır ve kendisini zaman içerisinde geliştirir.

İris’i bir MRI gibi okuyan hekim, geçmiş tecrübelerini, bilgi birikimini, hislerini, kalbini de kullanarak teşhise yönelir ve modern tıbın teşhis kriterleri ve teknolojisini de gerektiğinde kullanır.

Eğer “İRİDOLOG”, “Nogier ve Çin Kulağı” nı teşhis için kullanabiliyorsa; “Refleksoloji” biliyorsa; ve “Çin Nabzı” ndan da faydalanabiliyorsa, tüm bu farklı metodların bileşimiyle teşhisini daha kesin yapabilir. “Biyoenerjetik” yaklaşım da bu konuda hekime destek olurken, “FONKSİYONEL ve ORGANİK BOZUKLUKLAR” henüz laboratuvar düzeyinde (Kan testleri, Biyokimya, MRI, Bigisayarlı Tomografi, Hormon Tetkikleri, diğer teşhis metodları gibi) kendisini gösterip patolojik bulgu vermeden önce bazı rahatsızlıkların erken tanısı konabilir.
irisleft_thumbirisright_thumb

Yukardaki tesbitimize itiraz etmeden önce, “Diyabetin (Şeker hastalığı) teşhis edilmeden çok önce ; en az 10-12 yıl süreyle hasar yapmaya devam ettiği”  BİLİMSEL GERÇEĞİNİ ve hastaları bu dönemde yakalamak için milyarlarca dolarlık araştırma bütçeleri harcandığını vurgulamak ve hatırlatmak isterim.

Günümüzde, Almanya, Amerika, İngiltere, Rusya, Avustralya ve İspanya’da yaygın bir teşhis metodu olarak hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Aslında doğru teşhis etmenin, tedavi edemediğiniz takdirde çok pratik değeri yoktur. Teşhisi koyduktan sonra, teşhisiniz doğru bile olsa “tedavi edebilmek” önemlidir; mutlak Değerli olan “İYİLEŞTİRMEKTİR”.

Son sözü, burada bu noktada “İridolog hocam Frank Navratil”e teşekkür ederek Hippokrat’a bırakmayı tercih ediyorum:

“Hekimin sadece bir görevi vardır: İYİLEŞTİRMEK. Eğer bunu başarırsa, BU BAŞARIYI hangi yol ve teknikle elde ettiğinin hiçbir  önemi yoktur.”