drnogay

_MG_8199

Kaptan Cousteau’nun “yaşayan Deniz”i ile başlayan “sualtı” yolculuğu, doğal hayatı ve çevre sağlığını koruma algısını geliştiren Dr Nogay, 1989’da İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1994’te tamamladığı 4 yıllık ihtisası ve sonrasında özellikle, “Oksidative stres; Serbest Oksijen Radikalleri, Antioksidan sistemler” konularında deneysel ve klinik çalışmalar yapmıştır. 1996-1999 arasında, İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü İmmünoloji AbD’da İmmünoloji (Bağışıklık Sistemi) üzerinde doktorasına devam etmiştir.
Aralık 1995’te İstanbul Üniversitesi tarafından yaptığı uluslararası çalışmalarla “Türk Bilim”ine katkılarından dolayı “Başarılı Araştırmacı Ödülü” almıştır.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi’nin son derece yüz güldüren-etkili sonuçlarına rağmen “sadece semptomları tedavi etmeye çalışan-baskılayan modern tıp” yaklaşımlarının yetersizliğini net algılamasıyle “holistik-entegratif tıp” alanlarındaki gelişim ve değişim süreci başlamıştır.

2005’te Dr Le Coz’un muayenehanesinde Paris’te mezoterapi ile başlayan süreçte güzelliği ve sağlığı korumanın, aslında hayatı güzelleştirmek “ol”duğu algısıyla “kişiye özel entegratif-prevantif” yaklaşımı benimsemiştir.

Geleneksel Çin Akupunkturu’na (TCM) ek olarak, “MAPS=microacupuncture system” tedavilerinde Dr. Jochen Gleditsch ve Bozucu Alanlar (Störfeld) konularında Dr Beate Strittmatter‘i örnek almıştır. Nörolojik ve ağrılı rahatsızlıklarda Dr. Yamamoto’nun teşhis ve tedavi metodundan faydalanmaktadır.

Tedavilerinde Akupunkturla birlikte, “kişisel özelliklere göre” Su Jok, Refleksoterapi, EFT , NLP, Nöral Terapi ve “Bilinçli hipnoz” uygulamaktadır.

Son 5 yıldır, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki, Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalandırdığı “Akupunktur Eğitim Programı”nda “İmmunoloji ve Akupunktur” derslerini vermektedir.

Şubat 2011’den itibaren, Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nde, sebebi açıklanamayan infertilite durumlarında, anne-baba adaylarına, entegratif ve koruyucu yaklaşımı ile destek olmuştur. Ayrıca, “infertilite” sürecinde Polikistik Over Sendromu, Endometriozis (Çikolata Kistleri) ve “Hormonal Dengeyi “iyileştirmeye ve regüle etmeye yönelik tedavilerle “çok başarılı” sonuçlar almıştır.

2013-14 döneminde Üsküdar Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika programı ‘nı tamamlayarak “Aile Danışmanı” olarak da danışanlarına/hastalarına desteğini sürdürmektedir.

Halen, Danışma Kurulu üyesi olduğu “Üsküdar Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma merkezi”nde, “Bilinçli Hipnoz ve Akupunktur Sertifika Eğitimleri” nde yer almaktadır.

Dr Nogay, hekimliğin insanı güzelleştirmek ve “şifa vermek”ten öte , kişiye kendini ve hayatını nasıl iyileştireceğini, daha mutlu, huzurlu ve tatminkar deneyimlere nasıl ulaşacağını öğretmek olduğuna inanmaktadır. Bu inançla terapilerinde “Entegratif-Prevantif ” yaklaşımı ile “Doğu ve Batı Tıbbı” tekniklerini birlikte uygulamaktadır.

Bazı Bilimsel ve Sosyal Dernek Üyelikleri : 

  • SHTD : Sualtı ve Hiperbarik Tıp Derneği Kurucu Üyesi (1992)
  • BSI : British Society of Immunology (1997)
  • Türk İmmünoloji Derneği (1997)
  • Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi (2005)
  • Huneke’ye Göre Bilimsel Nöral Terapi ve Regülasyon Derneği (BNR) (2005)
  • Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği (2006)
  • Akupunktur Derneği – Yönetim Kurulu Üyesi (2007-2011)
  • Bilinçli Hipnoz Derneği – Yönetim Kurulu Üyesi (2007-)
    Uz. Dr. Hasan Ali Nogay’ın İhtisas tezi haricinde 17’si İngilizce olmak üzere 28 basılı yayını mevcuttur.